انواع گچبری پیش ساخته و محصولات مرتبط آن تولید شده از گچ و آب با درجه سختی متفاوت بسته به میزان دوام مورد نیاز تولید می شوند. گچ یک مصالح ساختمانی همه کاره است که می تواند عظمت و زیبایی خارق العاده ای به دکوراسیون داخلی شما بیافزاید. ابزار گچبری پیش ساخته خطرناک نبوده و غیرقابل احتراق اند. در این مقاله انواع اصلی گچ بری پیش ساخته کلاسیک بررسی خواهد شد. در تکمیل مطلب نیز به سراغ چند نمونه جزئیات گچبری در دکوراسیون داخلی می رویم.

گچبری پیش ساخته

ابزار گلویی یا حاشیه

معمولاً برای توصیف انوع گچبری طولی از اصطلاح ابزار گلویی استفاده می شود. می توان با اجرای گچبری گلویی از ترک خوردن کنج کار جلوگیری کرد. و در هنگام نقاشی باعث جدا شدن رنگ سقف و دیوار می شود. ابزار گلویی علاوه بر زیبایی با پوشش دهی مناسب اتصالات سازه ای باعث ایجاد تناسب بصری بین دیوار و سقف می شود.

مطالب بیشتر: گچبری گلویی

کنگره یا دندان موشی

ابزار گلویی اغلب توسط یک یا چند لایه اضافی از گچ در زیر قالب اصلی مزین می شود. کنگره در واقع متشکل از تعداد زیادی بلوک مستطیل شکل کوچک و دندان موشی است که شباهت زیادی به دندان دارد.

گل سقفی

گل سقفی ها در اصل وسیله ای برای محافظت از سقف در مقابل تغییر رنگ یا سیاهی حاصل از دود شمع بودند. در روزگاران گذشته قبل از اختراع الکتریسیته، سیاه شدن سقف در اثر سوختن شمع مشکلی همیشگی بود. نصب یک قطعه گچبری کلاسیک مانند گل سقفی بهترین راه حل برای محدود کردن سیاهی به یک ناحیه بود. که می توانست به راحتی هر چند وقت یکبار دوباره رنگ شود. امروزه در میان انواع گچبری پیش ساخته گل های سقفی نقش کاملاً تزئینی ایفا می کنند. آنها سقف را از یکنواختی درآورده و اغلب به عنوان یک مرکزیت بصری جهت آویزان کردن چلچراغ و لوستر هستند.

ابزار قاب سازی و بردر

انواع گچبری پیش ساخته به صورت پنل های آماده جهت استفاده در حاشیه ورودی ها، قاب بندی دیوار و سقف یا استفاده به عنوان ابزار طولی جداکننده ساخته می شوند. ابزار مخصوص قاب سازی متنوع اند و در همه جا کاربرد دارند.

قاب دکوراتیو

قاب دکوراتیو معمولا در اطراف فرم ها و ورودی ها به صورت ظریف کار می شود. قاب بندی دکوراتیو در میان انواع گچبری پیش ساخته در اطراف شومینه، درب های ورودی، پنجره ها و یا برای قاب بندی دیوار به کار می رود تا سطح را از یکنواختی خارج کند. قاب شومینه به صورت گچ بری پیش ساخته معمولا از مصالح ترکیبی ساخته می شود تا در مقابل شعله و دود مقاوم باشند.

کربل یا منقاره

ویرایشگر پیشرفته صفحه

کربل یکی از انواع گچ بری پیش ساخته است که سابقا در قسمت برجسته ستون به عنوان نشیمن گاه تیر محسوب می شد که حاشیه های آن با گچبری مزین می شد. اما در طی سالیان به خودی خود به عنصری تزئینی تبدیل شد. کربل ها معمولا همانند سرستون های کلاسیک دارای نقش های تزئینی پیچیده هستند. و ممکن است در حکاکی روی آن از اشکال و فرم های انسانی و حیوانی نیز استفاده شود.